Katarzyna Pluta

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w centrum Warszawy. Od wielu lat zajmuje się sprawami rozwodowymi oraz innymi sprawami z zakresu prawa rodzinnego. Udzielam porad prawnych, przygotowuję pisma oraz reprezentuję w Sądzie...
[Więcej >>>]

Małgorzata Woźniak

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Centrum Warszawy. Odkąd pamiętam, bliskie mi były sprawy z zakresu prawa rodzinnego – sprawy rozwodowe, alimentacyjne itp. W swojej pracy zawodowej, udzielam porad prawnych, przygotowuję pisma i opinie prawne oraz reprezentuję w Sądzie...
[Więcej >>>]

Rozwód z winą – jakie mogą być przyczyny

Katarzyna Pluta31 marca 20194 komentarze

Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego – przyczyny

W pozwie o rozwód powinieneś wskazać, czy rozwód ma być orzeczony z winą czy bez orzekania o winie. Tylko na za zgodą małżonków Sąd zaniecha ustalania winy.

Kiedy rozwód z winą?

Jeśli Twoje zachowanie spowodowało powstanie lub pogłębiło rozkład pożycia małżeńskiego, Sąd orzeknie rozwód z Twojej winy. Zachowanie zawinione to takie, które przekracza pewne dopuszczalne granice. Nie każde naruszenie przez Ciebie obowiązków małżeńskich stanowić będzie o winie. Znaczenia mają tylko te zachowania, które miały wpływ na spowodowanie (bądź utrwalenie) rozkładu pożycia małżeńskiego.

Najczęstsze przyczyny ustania więzi małżeńskich:

– Zdrada (niewierność) małżeńska

Zawierając związek małżeński zobowiązujesz się do wzajemnej pomocy i wierności (art. 23 krio).

Zdrada nie oznacza jedynie współżycia z inną osobą podczas trwania związku małżeńskiego, ale również należy ją interpretować jako zdradę psychiczną i emocjonalną. Wśród zawinionych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego mieści się niewierność przejawiająca się poprzez inne zachowania się małżonka wobec osoby płci przeciwnej, które mogą stwarzać tzw. pozory zdrady lub w inny sposób wykraczają poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości.

Za zdradę mogą być poczytane np. rozmowy na czatach, wysyłanie maili, rozmowy telefoniczne, które wychodzą poza granice przyzwoitości.

– Przemoc w małżeństwie

Przemoc rozumiana w szerokim aspekcie zarówno jako agresja fizyczna jak i psychiczna (obraźliwe sformułowania, niecenzuralne zwroty, ale także zmuszanie do określonych zachowań, które mogą być poniżające itd.).

Nawet jeśli przemoc zdarzyła się jednorazowo, to i tak może zostać uznana za zawinioną przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego.
Agresja jest negatywnie postrzegalna zarówno ta werbalna jak i fizyczna. Takie zachowania, jeśli Ci się przydarzyły, mogą być uznane za zawinione, nawet gdy były Twoją reakcją np. na zdradę współmałżonka.

– Alkoholizm i inne nałogi w małżeństwie

Alkoholizm praktycznie zawsze prowadzi do rozpadu rodziny i to zarówno czy z uzależnieniem jest połączona agresja czy też nie.

Oprócz alkoholizmu przyczyną może być uzależnienie od innych nałogów, zwłaszcza narkotykowych czy dopalaczy.

Coraz częściej spotykanym uzależnieniem jest też uzależnienie od gier komputerowych.

– Opuszczenie małżonka

Częstą przesłanką jest także opuszczenie (porzucenie) współmałżonka jeśli jest nieuzasadnione i zawinione. Zachowanie to jest szczególnie naganne jeśli opuszczany małżonek jest chory, bądź jeżeli w małżeństwie są małoletnie dzieci.

Ważne: wina jest niestopniowalna, co oznacza, że Sąd nie analizuje, wina którego z małżonków była większa. Np. 99% winy jednego małżonka oraz 1 % winy drugiego skutkować będzie orzeczeniem rozwodu z winy obojga małżonków.

Powyższe przyczyny zdarzają się najczęściej jako te, które wpływają na rozkład pożycia małżeństwa. W kolejnych postach poznasz jeszcze inne.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bożena marzec 31, 2019 o 19:20

Bardzo fajny blog, będę tu zaglądać. Jestem ciekawa czy rozwód z wyłączną winą męża jest ciężko uzyskać?

Odpowiedz

Katarzyna Pluta kwiecień 2, 2019 o 09:37

Dziękujemy,
Odpowiedziałabym to zależy. Jeśli strona dysponuje konkretnymi dowodami na zawinione zachowanie małżonka to jest duża szansa na wyłączną winę.

pozdr
Katarzyna Pluta

Odpowiedz

Ola kwiecień 2, 2019 o 16:54

Wszystko również zależy od adwokata, z którym należy być szczerym, żeby móc osiągnąć sukces. Coś wiem na ten temat, a Pani Katarzyna to super profesjonalista i do tego po latach współpracy wielki wsparcie.
Pozdrawiam Ola 😘

Odpowiedz

Katarzyna Pluta kwiecień 15, 2019 o 22:53

Pani Olu, dziękuję za te niezmiernie miłe słowa. Dzięki takim klientom jak Pani wiem, że moja praca nie idzie na marne. 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: