Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego – przyczyny
W pozwie o rozwód powinieneś wskazać, czy rozwód ma być orzeczony z winą czy bez orzekania o winie. Tylko na za zgodą małżonków Sąd zaniecha ustalania winy.
Kiedy rozwód z winą?
Jeśli Twoje zachowanie spowodowało powstanie lub pogłębiło rozkład pożycia małżeńskiego, Sąd orzeknie rozwód z Twojej winy. Zachowanie zawinione to takie, które przekracza pewne dopuszczalne granice. Nie każde naruszenie przez Ciebie obowiązków małżeńskich stanowić będzie o winie. Znaczenia mają tylko te zachowania, które miały wpływ na spowodowanie (bądź utrwalenie) rozkładu pożycia małżeńskiego.
Najczęstsze przyczyny ustania więzi małżeńskich:
– Zdrada (niewierność) małżeńska
Zawierając związek małżeński zobowiązujesz się do wzajemnej pomocy i wierności (art. 23 krio).
Zdrada nie oznacza jedynie współżycia z inną osobą podczas trwania związku małżeńskiego, ale również należy ją interpretować jako zdradę psychiczną i emocjonalną. Wśród zawinionych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego mieści się niewierność przejawiająca się poprzez inne zachowania się małżonka wobec osoby płci przeciwnej, które mogą stwarzać tzw. pozory zdrady lub w inny sposób wykraczają poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości.
Za zdradę mogą być poczytane np. rozmowy na czatach, wysyłanie maili, rozmowy telefoniczne, które wychodzą poza granice przyzwoitości.
– Przemoc w małżeństwie
Przemoc rozumiana w szerokim aspekcie zarówno jako agresja fizyczna jak i psychiczna (obraźliwe sformułowania, niecenzuralne zwroty, ale także zmuszanie do określonych zachowań, które mogą być poniżające itd.).
Nawet jeśli przemoc zdarzyła się jednorazowo, to i tak może zostać uznana za zawinioną przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego.
Agresja jest negatywnie postrzegalna zarówno ta werbalna jak i fizyczna. Takie zachowania, jeśli Ci się przydarzyły, mogą być uznane za zawinione, nawet gdy były Twoją reakcją np. na zdradę współmałżonka.
– Alkoholizm i inne nałogi w małżeństwie
Alkoholizm praktycznie zawsze prowadzi do rozpadu rodziny i to zarówno czy z uzależnieniem jest połączona agresja czy też nie.
Oprócz alkoholizmu przyczyną może być uzależnienie od innych nałogów, zwłaszcza narkotykowych czy dopalaczy.
Coraz częściej spotykanym uzależnieniem jest też uzależnienie od gier komputerowych.
– Opuszczenie małżonka
Częstą przesłanką jest także opuszczenie (porzucenie) współmałżonka jeśli jest nieuzasadnione i zawinione. Zachowanie to jest szczególnie naganne jeśli opuszczany małżonek jest chory, bądź jeżeli w małżeństwie są małoletnie dzieci.
Ważne: wina jest niestopniowalna, co oznacza, że Sąd nie analizuje, wina którego z małżonków była większa. Np. 99% winy jednego małżonka oraz 1 % winy drugiego skutkować będzie orzeczeniem rozwodu z winy obojga małżonków.
Powyższe przyczyny zdarzają się najczęściej jako te, które wpływają na rozkład pożycia małżeństwa. W kolejnych postach poznasz jeszcze inne.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo fajny blog, będę tu zaglądać. Jestem ciekawa czy rozwód z wyłączną winą męża jest ciężko uzyskać?
Dziękujemy,
Odpowiedziałabym to zależy. Jeśli strona dysponuje konkretnymi dowodami na zawinione zachowanie małżonka to jest duża szansa na wyłączną winę.
pozdr
Katarzyna Pluta
Wszystko również zależy od adwokata, z którym należy być szczerym, żeby móc osiągnąć sukces. Coś wiem na ten temat, a Pani Katarzyna to super profesjonalista i do tego po latach współpracy wielki wsparcie.
Pozdrawiam Ola 😘
Pani Olu, dziękuję za te niezmiernie miłe słowa. Dzięki takim klientom jak Pani wiem, że moja praca nie idzie na marne. 🙂