Katarzyna Pluta

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w centrum Warszawy. Od wielu lat zajmuje się sprawami rozwodowymi oraz innymi sprawami z zakresu prawa rodzinnego. Udzielam porad prawnych, przygotowuję pisma oraz reprezentuję w Sądzie...
[Więcej >>>]

Małgorzata Woźniak

adwokat

Prowadzę Kancelarię Adwokacką w Centrum Warszawy. Odkąd pamiętam, bliskie mi były sprawy z zakresu prawa rodzinnego – sprawy rozwodowe, alimentacyjne itp. W swojej pracy zawodowej, udzielam porad prawnych, przygotowuję pisma i opinie prawne oraz reprezentuję w Sądzie...
[Więcej >>>]

Kiedy Sąd orzeka rozwód bez orzekania o winie?

Katarzyna Pluta06 czerwca 2019Komentarze (0)

Kiedy Sąd orzeka rozwód bez orzekania o winie?

Wina  w rozkładzie pożycia małżeńskiego wzbudza wiele emocji!

W dzisiejszym wpisie postaram się wyjaśnić kiedy Sąd orzeka rozwód bez orzekania o winie a w jakich przypadkach tego nie robi? Czy robi to na wniosek czy z urzędu?

Zacznę od tego, że Sąd orzeka rozwód bez orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków.

Co to oznacza? Oznacza to, że rozwód bez orzekania o winie możliwy jest tylko wtedy gdy obydwoje małżonkowie wnoszą o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie !!! Nie jest możliwy rozwód bez orzekania o winie jeśli jeden małżonek wnosi o rozwód z wyłącznej winy drugiego małżonka a drugi małżonek wnosi o rozwód bez orzekania o winie. Sprawa, w której są takie stanowiska rozwodzących się małżonków, nie zakończy się rozwodem bez orzekania o winie.

Kolejną sytuacją procesową w której nie będzie możliwe zakończenie sprawy rozwodem bez orzekania o winie jest sytuacja, gdy jedna strona wniosła o rozwód bez orzekania o winie a druga strona nie zgadza się na rozwód. Takie stanowisko drugiego małżonka wymusza na małżonku, który żąda rozwodu modyfikację stanowiska i żądanie rozwodu z orzeczeniem o winie.

Oczywiście Sąd nie wyda wyroku rozwiązującego małżeństwo bez orzekania o winie jeśli obydwoje małżonkowie wnosili o rozwód z winy drugiego małżonka albo o rozwód z winy obu stron.

Zmiana stanowiska w sprawie o rozwód

Pamiętaj, że w sprawie o rozwód w każdej chwili możesz zmodyfikować swoje stanowisko. Jeśli na początku złożyłeś pozew o rozwód bez orzekania o winie to później masz prawo zmienić swoje stanowisko. Można to zrobić w każdym momencie sprawy aż do jej zamknięcia. Rozwód bez orzekania o winie jest premiowany przez Sąd zwrotem połowy opłaty od pozwu.

 *  *  *

Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie zależy od stanu faktycznego Twojej sprawy. Rozwód bez orzekania o winie jest najszybszym i najprostszym sposobem rozwiązania małżeństwa. Sprawę o rozwód bez orzekania o winie można przeprowadzić na pierwszym terminie rozprawy.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Pluta z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzynapluta-adwokat@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: